Sharp EL-531XB tudományos számológép használata

  • By John Miller
  • 06 Sep, 2015

Egyenlet bevitele, megjelenítése és szerkesztése

Bevitel és megjelenítés
A WriteView szerkesztőbe olyan módon vihet be és jeleníthet meg ott törteket és egyes függvényeket, ahogyan azokat leírná. Megjegyzések: A WriteView szerkesztő csak NORMAL üzemmódban használható. Ha az egyenlet túl hosszúvá válik, akkor előfordulhat, hogy nem fér el a kijelzőn, amikor megkapja az eredményt. Ha látni kívánja a teljes egyenletet, akkor nyomja meg a l vagy r gombot a szerkesztő kijelzőre való visszalépéshez. Számítási eredmények megjelenítése Ha lehetséges, akkor a számítási eredmények törtek, r és π segítségével jelennek meg. Amikor megnyomja a U gombot, a kijelzőn sorban a következő megjelenítési módok lesznek láthatók:
  • Vegyes törtek (π-vel vagy anélkül) → áltörtek (π-vel vagy anélkül) → decimális szám 
  • Valódi törtek (π-vel vagy anélkül) → decimális számok 
  • Irracionális számok (négyzetgyök, négyzetgyökkel létrehozott törtek) → decimális számok 
Megjegyzések:  Az alábbi esetekben a számítási eredmények megjeleníthetők r segítségével:  Számtani műveletek és memóriával végzett számítások.

Trigonometriai számítások
 Trigonometriai számításokban a jobb oldali táblázatban szereplő értékek bevitelekor az eredmények megjeleníthetők r segítségével.  Előfordulhat, hogy a számítási eredmények nem férnek el a kijelzőn. Ezeket a részeket a l vagy r gomb megnyomásával teheti láthatóvá (attól függően, hogy a bal vagy a jobb oldali rész nem látható). Az áltörtek és valódi törtek decimális számra konvertálva jelennek meg, ha az ábrázolásukhoz szükséges számjegyek száma több mint kilenc. Vegyes törtek esetén a megjeleníthető számjegyek maximális száma (az egész számot is beleértve) nyolc. Ha az eredményül kapott, π-vel kifejezett tört nevezője nagyobb mint három, akkor az eredmény decimális számra konvertálva jelenik meg.
Sharp EL-531XH tudományos számológép
Sharp EL-531XB tudományos számológép

A Line szerkesztő bevitel és megjelenítés

A Line szerkesztőbe soronként viheti be és így jelenítheti meg az egyenletet. Megjegyzések: Egyszerre legfeljebb három sor jeleníthető meg a kijelzőn. Ha az egyenlet három sornál hosszabb, akkor előfordulhat, hogy az egyenlet eredménye a számítás elvégzése után nem látható. Ha látni kívánja a teljes egyenletet, akkor nyomja meg a l vagy r gombot a szerkesztő kijelzőre való visszalépéshez. A Line szerkesztőben a számítási eredmények decimális számként jelennek meg. Egyenlet szerkesztése Az eredmény kiadása után a l gombbal az egyenlet végére, a r gombbal az elejére léphet. A kurzor mozgatásához nyomja meg a l, r, u vagy d gombot. A kurzort a @l vagy @r gombok megnyomásával az egyenlet elejére vagy végére viheti. A WriteView szerkesztőben a kurzort a u és d gombbal mozgathatja felfelé és lefelé — például a számláló és nevező között.

Visszatörlés és törlés gomb
Egy szám vagy függvény törléséhez vigye a kurzort annak jobb oldalára, majd nyomja meg a N gombot. Ha a kurzor egy számon vagy függvényen áll, akkor azt törölheti a @y gombokkal is. Többsoros playback-funkció 2 Ennek a számológépnek van egy olyan funkciója, amellyel a korábban bevitt egyenletek és megoldások NORMAL üzemmódban előhívhatók. A memóriában legfeljebb 340 karakter tárolható. Ha a memória megtelt, akkor a tárolt egyenletek bevitelük sorrendjében törlődnek. A u gomb megnyomásakor megjelenik az előző egyenlet. A u gomb újbóli megnyomásakor az eggyel korábban bevitt egyenlet jelenik meg stb. (Ha Ön visszament az előzőleg bevitt egyenletekhez, akkor a d megnyomásakor az egyenletek ismét bevitelük sorrendjében jelennek meg a kijelzőn.) Ezenkívül a @u gombok használhatók a legrégebbi egyenlet, a @d gombok pedig a legújabb egyenlet megjelenítésére. A behívott egyenlet szerkesztéséhez nyomja meg a l vagy r gombot. A többsoros memória tartalma a következő műveletekkel törölhető: @Z , módváltás, RESET, N alapú átváltás, a szög-mértékegységek megváltoztatása, szerkesztő váltása (J20 vagy J2 1) és memória törlése (@P10). Az egy megoldással rendelkező egyenletek eredményének tárolása további tizenegy karakternyi memóriát igényel. Az egyenlet tárolásához szükséges memória mennyiségén kívül a WriteView szerkesztőnek a megjelenítéshez is szüksége van bizonyos mennyiségre. Az egyenletekbe beleértendők az olyan befejező utasítások is mint például az „=".
Sharp EL-531XB-WH tudományos számológép használata
Sharp EL-531XB-WH tudományos számológép használata

Elsőbbségi rend a számításoknál 

A számológép a következő elsőbbségi sorrendnek megfelelően hajtja végre a számításokat: ① Törtek (1m4, stb.) ② a független változó a függvény előtt áll (x−1, x 2, n!, stb.) ③ yx, xr (hatványozás és gyökvonás) ④ egy memóriaérték implikált szorzása (2Y, stb.) ⑤ a független változó a függvény után következik (sin, cos stb.) ⑥ egy függvény implikált szorzása (2sin 30, A⎯1 4 , stb.) ⑦ nCr, nPr ⑧ ×, ÷ ⑨ +, − ⑩ AND ⑪ OR, XOR, XNOR ⑫ =, M+, M−, ⇒M, ▶DEG, ▶RAD, ▶GRAD, DATA, CD, →rθ, →xy, és egyéb lezáró utasítások a számításokhoz. Zárójelek alkalmazása esetén a zárójelekben lévő számítások elsőbbséget élveznek minden más számítással szemben.

KEZDETI BEÁLLÍTÁS
Az üzemmód kiválasztása NORMAL üzemmód: b0 (alapértelmezés) Aritmetikai számítások és függvények elvégzéséhez. STAT üzemmód b1 Statisztikai számítások végrehajtásához. DRILL üzemmód: b2 Számolási és szorzótábla-gyakorlatokhoz használható.

SET UP (BEÁLLÍTÁS) menü
Nyomja meg a J gombot a SET UP (BEÁLLÍTÁS) menü megjelenítéséhez. A SET UP menüt a j gombbal zárhatja be. A szög mértékegységének hozzárendelése A következő három szög-mértékegységet (fokmérték, radiánmérték és grádmérték) adhatja meg. DEG (°): J00 (alapértelmezés) RAD (rad): J01 GRAD (g): J02 A kijelzés módjának kiválasztása és a tizedeshelyek számának kijelölése 3 A számológép ötféle jelölőrendszert használ a számítások eredményeinek megjelenítéséhez: Kétféle lebegőpontos beállítás (NORM1 és NORM2), fi xpontos rendszer (FIX), tudományos ábrázolás (SCI) és műszaki ábrázolás (ENG). A J10 (FIX) vagy J12 (ENG) megnyomása után a „TAB(0–9)?” felirat jelenik meg, és megadható a tizedeshelyek száma (TAB) 0 és 9 között. A J11 (SCI) megnyomása után a „SIG(0–9)?” felirat jelenik meg, és megadható az értékes helyek száma 0 és 9 között. 0 beírására a kijelző 10 számjegyet jelenít meg. A lebegőpontos rendszer beállítása tudományos ábrázolásnál A lebegőpontos szám megjelenítéséhez kétféle beállítás áll rendelkezésre: NORM1 (az alapértelmezés) és NORM2. Bármelyik beállítás van érvényben, a számológép átvált tudományos ábrázolásra, ha a számérték nem fér el a beállított tartományban: NORM1 (J13): 0,000000001 ≤ | x | ≤ 9.999.999.999 • NORM2 (J14): 0,01 ≤ | x | ≤ 9.999.999.999 A szerkesztő kiválasztása NORMAL üzemmódban két szerkesztő áll rendelkezésre: A WriteView szerkesztő (W-VIEW): J20 (alapértelmezés) A Line szerkesztő (LINE): J21 A kijelző kontrasztjának beállítása Nyomja meg a J3 gombokat, majd a + vagy & jelet a kontraszt beállításához. A kilépéshez nyomja meg az j gombot. Beszúrási és felülírási módok A Line szerkesztő használatakor megváltoztathatja a beviteli módot „INSERT”-ről (beszúrás) (az alapértelmezés) „OVERWRITE”-ra (felülírás). A felülírási módra átváltva (a J41 megnyomásával) a háromszög alakú kurzor négyzet alakúra változik, és az alatta lévő szám vagy függvény a beírással egyidejűleg felülíródik.

TUDOMÁNYOS SZÁMÍTÁSOK
A NORMAL üzemmód kiválasztásához nyomja meg a b0 gombokat. A példáknál először nyomja meg a j gombot a kijelző törléséhez. Amennyiben másként nem jelezzük, a példaszámításokat WriteView szerkesztőben végezzük az alapértelmezés szerinti kijelző-beállításokkal (@P0). Alapműveletek 4 A közvetlenül az ) vagy az = előtt álló m lezáró zárójel elhagyható. Számítások konstansokkal 5 Konstansokkal végzett számításnál az összeadandó konstanssá válik. A kivonás és az osztás végrehajtása azonos módon történik. Szorzáskor a szorzó válik konstanssá. A konstansokkal végzett számítások esetében a konstansok jelölése K. Tudományos függvények 6 Lásd az egyes függvényekre vonatkozó példaszámításokat. A Line szerkesztőben az alábbi szimbólumokat használjuk : a kifejezés kitevőjének jelzésére. (m, @", @Y) : egész számok, számlálók és nevezők elválasztására. (W, @k) • @O vagy @W használata esetén a Line szerkesztőben az értékek bevitele a következő módon zajlik: • logn (alap, érték) • abs érték

Véletlen számok funkció 

A véletlen számok funkció négyféleképpen állítható be. (Az N-Base funkció használatakor ez a funkció nem választható.) Sorrendben további véletlen számok generálásához nyomja meg: e. A funkciót az j gombbal kapcsolhatja ki. Véletlen számok A @w0e gombok megnyomásakor egy 0 és 0,999 közötti, három szignifi káns számjegyből álló pszeudo-véletlen szám jelenhet meg a kijelzőn. Megjegyzés: A WriteView szerkesztőben az eredmény tört lesz vagy 0.

Véletlenszerű kockavetés
Szimulált kockavetéshez a @w1e gombokkal 1 és 6 közötti véletlen egész szám generálható. Véletlenszerű érmefeldobás Szimulált érmefeldobáshoz a @w2e gombokkal véletlenszerű 0 (fej) vagy 1 (írás) generálható. Véletlen egész szám A @w3e gombokkal 0 és 99 közötti egész szám generálható véletlenszerűen. A szög-mértékegységek megváltoztatása 7 A @] gombok minden egyes megnyomásakor ciklikusan továbblépve megváltozik a szög-mértékegység. Memóriával végzendő számítások 8 A memóriával végzendő számításokat NORMAL és STAT üzemmódokban végezheti.

Rövid idejű memóriák
(A–F, X és Y) Az érték memóriában való tárolásához nyomja meg a x gombot, valamint a megfelelő változó gombját. Nyomja meg a t gombot és egy változó gombjét az érték behívásához a memóriából. Ha egy egyenletbe változót szeretne beszúrni, nyomja meg az ; gombot, majd a kívánt változó gombját. Független memória (M) A rövid idejű memóriák funkcióinak kiegészítéseként egy érték a független memória tartalmához is hozzáadható vagy abból kivonható. A független memória (M) törléséhez nyomja meg: jxM. Az utolsó eredmény tárolására szolgáló memória (ANS) Az = vagy más befejező számítási utasítás megnyomása révén elért számítási eredmény automatikusan tárolódik az utolsó eredmény tárolására szolgáló memóriában. Megjegyzések: • A lent felsorolt számítások eredményeit a számológép automatikusan tárolja az X vagy Y memóriában, felülírva a meglevő értékeket. • →rθ, →xy: X-memória (r vagy x), Y-memória (θ vagy y). Két x´ érték másodfokú regresssziós számításból STAT üzemmódban: X memória (1:), Y memória (2:). A t vagy a ; gombokkal a memóriában található, legfeljebb 14 számjegyű értéket hívhatja elő. Meghatározható memóriák (D1–D4) A meghatározható memóriákban függvényeket vagy műveleteket tárolhat (D1–D4). Függvény vagy művelet tárolásához nyomja meg a x gombot, majd a meghatározható memória gombját (I, J, K vagy L), végül adja meg a tárolni kívánt műveletet. Menüvel kapcsolatos műveletek, pl. J nem tárolhatók. Az előző kijelzésre visszatéréshez nyomja meg az j gombot. A tárolt függvény vagy művelet behívásához nyomja meg a megfelelő memóriagombot. A tárolt függvény behívására nem történik semmi, ha a behívott függvény az adott kontextusban nem használható. A meghatározható memóriában tárolt függvények és műveletek felülíródnak, ha új tételt tárol az adott memóriában. Ha egy adatsort STAT üzemmódban jelenít meg és javít, akkor nem tárolhat függvényeket és műveleteket a meghatározható memóriákban.

Láncolt számítások
Az előző számítás eredményét a soron következő számításhoz is felhasználhatja. Több parancs bevitele után azonban már nem hívható be. Számolás törtekkel 10 Törtekkel végezhet számtani műveleteket és memóriával végzett számításokat. NORMAL üzemmódban a tizedes számokat és a törtszámokat a U gomb megnyomásával válthatja át. Megjegyzések: Az áltörtek és valódi törtek decimális számra konvertálva jelennek meg, ha az ábrázolásukhoz szükséges számjegyek száma több mint kilenc. Vegyes törtek esetén a megjeleníthető számjegyek maximális száma (az egész számot is beleértve) nyolc. Hatvanas számrendszerbeli értékek törtté alakításához először konvertálja azt a @: gomb megnyomásával. Sharp EL-531XB tudományos számológép


Műveletek kettes, ötös, nyolcas, tízes és hexadecimális számrendszerben
(N alapú) 11 Átváltásokat végezhet N alapú számok körében a NORMAL üzemmódban. Alapvető aritmetikai műveleteket, zárójeles és memóriával történő számításokat is végezhet, illetve a kettes, ötös, nyolcas és tízes számrendszerű számok esetében AND, OR, NOT, NEG, XOR és XNOR logikai műveleteket. Az átváltást az egyes rendszerekben a következő gombokkal végezheti el: @z („BIN” jelenik meg), @r („PEN” jelenik meg), @g („OCT” jelenik meg), @h („HEX” jelenik meg), @/ („BIN”, „PEN”, „OCT” és „HEX” eltűnik) Megjegyzés: Az A–F hexadecimális számok beírása a mA , *B , AC , lD , iE és HF megnyomásával történik. Kettes, ötös, nyolcas és hexadecimális számrendszerben nincs tizedesvessző. Ha a tizedesjegyet tartalmazó tízes számrendszerben levő számot számít át kettes, ötös, nyolcas vagy hexadecimális számrendszerbe, a tizedesjegy lemarad. Ha egy kettes, ötös, nyolcas vagy hexadecimális számrendszerben végzett számítás eredménye tizedesjegyet eredményezne, akkor ebben az esetben is lemarad a tizedesvessző utáni érték. Kettes, ötös, nyolcas és hexadecimális számrendszerben a negatív számok komplemensként jelennek meg.

Időszámítások, decimális és hatvanas számrendszerű számítások 

Ezzel a számológéppel mind a decimálisról hatvanas számrendszerre, mind pedig a hatvanasról decimális számrendszerre történő átszámítások elvégezhetők. Ezenkívül a négy alapművelet és a memóriával történő számítások egyaránt elvégezhetők a hatvanas számrendszerrel. A hatvanas számrendszer tudományos megjelölése a következő: fok perc másodperc Koordináta-átalakítások 13 A számítás végrehajtása előtt ki kell választani valamelyik szögmértékegységet. A számítás eredménye automatikusan tárolódik az X és Y memóriában (r vagy x az X memóriában, és θ vagy y az Y memóriában). A koordináta-átváltások eredményei decimális számként jelennek meg a WriteView szerkesztőben is. derékszögű koordináta-rendszer polárkoordináta-rendszer Módosítási funkció 14 A decimális számítás belülről történik, és a mantissza legfeljebb 14 számjegyből áll. Az eredmények ábrázolása mindig a kijelölt kijelzési mód és a tizedeshelyek száma szerint történik; ezért a belső eredmények nem feltétlenül egyeznek meg a kijelzett eredményekkel. A módosítási funkcióval (@n) át lehet alakítani a belső értékeket úgy, hogy azok megfeleljenek a kijelzőn megjelenő eredményeknek a kijelzett értékek azután minden további változtatás nélkül felhasználhatók a következő számításokhoz. Ha a WriteView szerkesztő használatakor a számítás eredménye törtekkel vagy irracionális számokkal jelenik meg, akkor először nyomja meg a U gombot a decimális alakra váltáshoz.

STATISZTIKAI SZÁMÍTÁSOK
 A STAT üzemmódban a számológéppel statisztikai számításokat lehet végezni. A STAT üzemmódon belül nyolc alüzemmód van. Nyomja meg a b1 gombot, majd nyomja meg a kiválasztott számgombot: 0 (S#a# 0 [SD]): Egyváltozós statisztika 1 (S#a# 1 [LINE]): Lineáris regresszió 2 (S#a# 2 [QUAD]): Másodfokú regresszió 3 (S#a# 3 [E_EXP]): Euler-féle exponenciális regresszió 4 (S#a# 4 [LOG]): Logaritmikus regresszió 5 (S#a# 5 [POWER]): Hatványfüggvényes regresszió 6 (S#a# 6 [INV]): Inverz regresszió 7 (S#a# 7 [G_EXP]): Általános exponenciális regresszió Statisztikai számítások és változók 15 Az egyes statisztikai számításokhoz a következő statisztikák készíthetők (lásd az alábbi táblázatot): Egyváltozós statisztikai számítás ① statisztika. Lineáris regresszió számítása ① és ② statisztika. Becsült y adott x-hez (becsült y´) és becsült x adott y-hoz (becsült x´). Másodfokú regresszió számítása ① és ② statisztika, valamint a, b, c együtthatók a másodfokú regressziós függvény képletében (y = a + bx + cx2). (Másodfokú regresszió számításnál nem használható korrelációs együttható (r).) Két x´ érték esetén az értékek „1:” és „2:” jelzéssel jelennek meg, és külön tárolódnak az X és Y memóriákban. Euler-féle exponenciális regresszió, logaritmikus regresszió, hatványfüggvényes regresszió, inverz regresszió és általános exponenciális regresszió számítása ① és ② statisztika. Becsült y adott x-hez és becsült x adott y-hoz. (Mivel a számológép minden képletet lineáris regressziós képletté alakít át a tényleges számítás végrehajtása előtt, az a és b együtthatók kivételével az összes statisztikát az átszámított, nem pedig a beírt adatokból készíti el.) ① x – Egy minta középértéke (x-adatok) sx Egy minta standard eltérése (x-adatok) σx A statisztikai sokaság standard eltérése (x-adatok) n A minták száma Σx A minták összege (x-adatok) Σx2 A minták négyzetösszege (x-adatok) ② y – Egy minta középértéke (y-adatok) sy Egy minta standard eltérése (y-adatok) σy A statisztikai sokaság standard eltérése (y-adatok) Σy A minták összege (y-adatok) Σy 2 A minták négyzetösszege (y-adatok) Σxy A minták (x, y) szorzatainak összege r Korrelációs együttható a A regressziós egyenlet együtthatója b A regressziós egyenlet együtthatója c A másodfokú regressziós egyenlet együtthatója STAT üzemmódban a változók számítása az ; és t gombokkal lehetséges. A U nem használható a STAT üzemmódban.

Adatbevitel és javítás

Új adatok bevitele előtt törölni kell a memória tartalmát. Adatbevitel Egyváltozós adatok Adatok _ AdatokHgyakoriság_ (ugyanazon adatok ismételt bevitele) Kétváltozós adatok Adatok xH adatok y_ Adatok xH adatok yH gyakoriság_ (ugyanazon x és y adatok ismételt bevitele.) Megjegyzés: A számológépben legfeljebb 100 adatelemet rögzíthet. Egyváltozós adatok esetén a gyakoriság megadása nélkül rögzített adatelem egyetlen adatelemnek, a gyakorisággal együtt rögzített adatelem pedig két adatelemnek számít. Kétváltozós adatok esetén a gyakoriság megadása nélkül rögzített adatelem készlet két adatelemnek, a gyakorisággal együtt rögzített adatelem készlet pedig három adatelemből álló adatsornak számít. Az adatok helyesbítése Helyesbítés a _ gomb megnyomása előtt, közvetlenül az adatbevitel után: Törölje a helytelen adatokat az j gombbal, majd vigye be a helyes adatokat. Helyesbítés a _ gomb megnyomása után: A u és d gombbal jelenítse meg az előzőleg bevitt adatokat. A d gombbal növekvő sorrendben jelenítheti meg az adatelemeket (a legrégebbi jelenik meg először). A kijelzést a u gombbal válthatja át csökkenő sorrendre (a legfrissebb bevitel jelenik meg elsőként). A kurzort a @u vagy @d gombok megnyomásával az adatsor elejére vagy végére viheti. Az egyes elemek „X:”, „Y:” vagy „F:” jelzéssel jelennek meg. Adatsor száma x adat gyakorisága Adatsor száma x adat y adat gyakorisága Jelenítse meg a módosítandó adatot és vigye rá a kurzort a u és d gombokkal, adja meg a helyes értéket, majd nyomja meg a _ vagy e gombot.  Adatsor törléséhez jelenítse meg a törlendő adatot és vigye rá a kurzort a u és d gombokkal, majd nyomja meg a @# gombokat. Ezzel törli az adatsort. Új adatsor beviteléhez nyomja meg az j gombot, ezzel kilép a korábban bevitt adat kijelzéséből, majd adja meg az értékeket, és nyomja meg a _ gombot. A statisztikai számításokhoz használatos képletek 17 Típus Regressziós képlet Lineáris y = a + bx Másodfokú y = a + bx + cx2 Euler-féle exponenciális y = a ⋅ ebx Logaritmikus y = a + b ⋅ ln x Hatványfüggvényes y = a ⋅ xb Inverz y = a + b⎯1 x Általános exponenciális y = a ⋅ bx Hiba történik, ha: Az egyik közbenső eredmény vagy végeredmény abszolút értéke 1 × 10100 vagy ennél nagyobb. A nevező nulla. Negatív szám négyzetgyökét próbálták meg kiszámítani. A másodfokú regresszió számításnál nincs megoldás.

DRILL ÜZEMMÓD
Matematikai gyakorlás (Math Drill): b20 Véletlenszerűen megjelenített, számtani műveletekre vonatkozó kérdések pozitív egész számokkal és 0-val. Megadhatja a kérdések számát és a művelet típusát. Szorzótábla (× Table): b21 Véletlenszerűen vagy sorban megjelenített kérdések a szorzótábla minden sorából (1–12). A DRILL üzemmódból kilépéshez nyomja meg a b gombot, és válasszon más üzemmódot. Math Drill és × Table használata 1. Nyomja meg a b20 gombokat a Math Drill vagy a b21 gombokat a × Table megnyitásához. 2. Math Drill: A u és d gombokkal válassza ki a kérdésszámot (25, 50 vagy 100). × Table: A u és d gombokkal válassza ki a szorzótábla egy sorát (1–12). 3. Math Drill: A l és r gombokkal válasszon ki egy művelettípust a kérdésekhez (+, −, ×, ÷ vagy +−×÷). × Table: A l és r gombokkal válassza ki a sorrendet („Serial (egymást követő)” vagy „Random (véletlenszerű)”). 4. Az indításhoz nyomja meg az e gombot. A Math Drill vagy × Table (csak véletlenszerű) használatakor a kérdések kiválasztása véletlenszerűen történik, és azok nem ismétlődnek, legfeljebb véletlenül. Adja meg a megoldást. A beírt szám törléséhez és a helyes válasz beírásához nyomja meg az j vagy N gombot. 6. Nyomja meg az e gombot. Ha a megoldás helyes, akkor a „ ” jel jelenik meg, majd jön a következő kérdés. Ha a megoldás nem jó, akkor az „ ” jel jelenik meg, és a kérdés megismétlődik. Ez téves válasznak számít. Ha válaszadás nélkül nyomja meg az e gombot, akkor a kijelzőn megjelenik a helyes megoldás, majd a következő kérdés. Ez téves válasznak számít. 7. Folytassa a kérdések megválaszolását a megoldás beírásával és az e gomb megnyomásával. 8. Ha végzett, nyomja meg az e gombot, amire megjelenik a helyes válaszok száma és aránya. 9. Az aktuális gyakorlat kezdőképernyőjére visszalépéshez nyomja meg az e gombot.

Math Drill kérdések tartománya

Az egyes műveletek kérdéseinek tartománya a következő. + Összeadás: „0 + 0” és „20 + 20” között ] Kivonás: „0 − 0” és „20 − 20” között; a válaszok pozitív egész számok és 0. > Szorzás: „1 × 0” vagy „0 × 1” és „12 × 12” között ) Osztás: „0 ÷ 1” és „144 ÷ 12” között; a válaszok pozitív egész számok 1 és12 között, illetve 0, osztandó legfeljebb 144, és osztó legfeljebb 12.' +]>) Vegyes műveletek: Az összes fenti tartományon belüli kérdések jelennek meg. HIBÁK ÉS SZÁMÍTÁSI TARTOMÁNYOK Hiba Akkor fordul elő hiba, ha az egyik számítás túllépi a megadott számítási tartományt, vagy ha hibás számítás elvégzését kísérelték meg. Hiba jelentkezése esetén a l vagy r gomb megnyomására a kurzor automatikusan az egyenletnek arra a helyére ugrik, ahol a hiba van. Oldja meg az egyenletet, vagy az egyenlet törléséhez nyomja meg az j gombot. Hibakódok és hibafajták ERROR 01: Szintaxis hiba Nem megengedett művelet elvégzését kísérelték meg . Pl. 2 +& 5 = ERROR 02: Számítási hiba • Valamelyik számítás közbenső eredményének vagy végeredményének abszolút értéke túllépi a 10100 értéket. Megpróbáltak nullával osztani (vagy egy köztes számítás eredménye 0 volt.) Számítások végzése során túllépték a megadott számítási tartományt. ERROR 03: Beágyazási hiba Túllépték a pufferek létező számát (összesen 10 puffer van a számokhoz, és 64 puffer van a számítási utasításokhoz). ERROR 04: Adathiba Az adatelemek száma meghaladja a 100-at STAT üzemmódban. Figyelmeztető üzenetek 18 Cannot delete! (Nem törölhető!) A kiválasztott tétel nem törölhető a N vagy @y megnyomásával a WriteView szerkesztőben. Pl. * 5 rAlN Ebben a példában a zárójelek törlése előtt törölje a kitevőt. Cannot call! (Nem hívható be!) A meghatározható memóriában (D1–D4) tárolt függvény vagy művelet nem hívható be. Pl. Statisztikai változót akart NORMAL üzemmódban behívni. Buffer full! (Puffer tele!) Az egyenlet (beleértve a számítást lezáró utasítást) meghaladja a beviteli puffer méretét (159 karakter a WriteView szerkesztőben vagy 161 karakter a Line szerkesztőben). Az egyenlet nem haladhatja meg a beviteli puffer méretét. Számítási tartományok 19 Az alább megadott tartományokban a számológép pontossága a mantissza 10. értéke esetében ±1. További számítások esetében azonban a halmozódó számítási hibák kisebb pontosságot eredményezhetnek. (Ugyanez vonatkozik az yx, xr, n!, ex, ln, műveletekre, stb. is, amikor a gép követőszámításokat végez.) Szomszédos elhajlási és szinguláris pontok esetében a számítási hiba halmozódik és egyre súlyosabbá válik. Számítási tartományok: ±10−99 és ±9,999999999 × 1099 között, és 0. Ha a bevitel vagy valamelyik számítás közbenső eredményének, illetve végeredményének abszolút értéke kisebb, mint 10–99, akkor a számításoknál és a kijelzésnél a számológép azt nullának tekinti. Eredmények megjelenítése r segítségével A számítási eredmények akkor jeleníthetők meg r segítségével, ha minden alábbi feltétel teljesül: A számítás közbenső és végeredményei az alábbi formában jelennek meg: ±a ⎯ Pb e ± c ⎯ Pd f Ha minden együttható az alábbi tartományokba esik: 1 ≤ a < 100; 1 < b < 1.000; 0 ≤ c < 100; 1 ≤ d < 1.000; 1 ≤ e < 100; 1 ≤ f < 100 Ha a számítás közbenső és végeredményei egy vagy két tagból állnak. Megjegyzés: Két, r-t tartalmazó tört tag eredménye közös nevezőre lesz hozva